Gera a legjobban kereső magyar sportoló
A Fulhamben szereplő középpályás 485 millió forintot visz haza egy évben. Szávay ennek ötödét keresi.
© MTI
Nem meglepetés, hogy a légiós, neves bajnokságokban szereplő labdarúgóink keresik a legtöbb pénzt sportolóként. Közülük is kiemelkedik Gera Zoltán és Huszti Szabolcs.
A Fulham játékosa évente 485 milliót, a Zenit Szentpétervár középpályása 418 millió forintot visz haza évente - írja összeállításában a Blikk. Érdekesség, hogy egyikőjük sem játszik mostanság vezető szerepet a klubcsapatukban, Huszti feltehetően távozik is majd Oroszországból.
A jelenlegi legjobb formában lévő, több nagycsapattal hírbe hozott Dzsudzsák Balázs a fenti adatokat nézve alulfizetett a PSV-ben a maga 334 milliójával. Ez az összeg feltehetően változik majd ebben az évben, hiszen vagy eligazol Balázs, vagy megemelik a fizetését.
Ami a többi sportágat illeti: Szávay Ágnes teniszező neve szerepel előkelő helyen a 84 milliós éves keresetével, illetve Nagy László kézilabdázóé, aki a Barcelona játékosaként 67 milliót vitt haza tavaly - írja a lap.
Ne feledjük, az összegeket emelhetik a reklámszerződések, és azt sem, egyesek által sportnak tartott játékokban ennél nagyobb összegű díjazások is előfordulhatnak (például az on-line pókertermekben).
2011.01.04.
Boldog új évet kívánok minden Fradi szurkolónak!
2010.12.31.
Fradi nota a lila makiknak
5x szívtok egymás után buzi violák
alsóházból nézitek a Fradi valagát
hat nullával törlitek ki a seggeteket
közben az egész nb1 megbasz titeket
3 pontra csöveztek a kieses előtt
ettől minden fradistát a röhögés elönt
jövőre már nb2 keleti csoport,
de ott, is mint sereghajtó zárjátok a sort
2010.12.21.
Ha ha ha ha ha ha ha ha
Hová tűntek a debreceni szurkolók?
A futball-láz tavaly a BL-ben még megvolt, idénre elmúlt, az EL-csoportkör nem annyira vonzó a drukkereknek. Debrecenben lehetett volna 20 ezer néző egy meccsen, Budapesten három meccsen lesz annyi.
A Debrecen mindhárom hazai Bajnokok Ligája csoportmeccsén telt ház volt, a Lyont, a Fiorentinát, a Liverpoolt is 42 ezren látták.
Az Európa Ligára elfogytak a nézők: az ukrán Harkiv ellen (0-5) hatezren áztak a Puskás Ferenc stadionban [1], a PSV Eindhoven ellen (1-2) tízezren mentek ki [2], pedig a hollandoknál játszott a volt debreceni Dzsudzsák Balázs. Az utolsó fordulóbeli Sampdoria-meccsen - a Debrecenből indított ingyenbuszok ellenére - jó, ha tízezren lesznek csütörtökön 21.05-től, mert a meccs az olaszoknak is tét nélküli, mindkét csapat már korábban kiesett.
A három EL-meccsen a leghumánusabb jegyárak mellett sem lesznek annyian, mint egy BL-meccsen voltak, ráadásul a legnagyobb debreceni szurkolócsoport egy társuk kitiltása miatt bojkottálja a csapat meccseit.
„Ha az okokat keressük, akkor először is az anyagi megterhelés miatt maradtak el a nézők. Budapestre kell autózni, 15 ezer alatt nem lehet megúszni a benzinköltséget, erre jön még az autópálya-matrica, és a belépő ára. Egyszerűen nem bírják ezt a szurkolóink” – mondta Bartha Csaba.
A BL-ben idegenbe is lelkesen utaztak a drukkerek, a vereségek sem tartották őket vissza, és nem volt még egy olyan gyengén szereplő csapat, amelyet ilyen sokan kísértek volna el külföldre. "Megtisztelő volt, hogy egyáltalán ezekben a szentélyekben láthatták kedvenceiket a szurkolók" - vélte a futballcsapat igazgatója.
„A Puskás Stadion atmoszférája alkalmatlan arra, hogy igazán jó hangulat legyen. A nézők legalánn hatvan-hetven méterre vannak a játéktértől. Ezzel együtt több nézőre számítottunk, és biztos vagyok abban, hogy az EL-ben is megtöltötték volna a debreceniek a város stadionját, és lettek volna húszezren, de a költségek miatt erre most esély sem lehetett. A kezdési időpontok sem a legszerencsésebbek, illetve kicsit telítődtek is az emberek a futballal, hiszen két egymást követő évben értük el a csoportkört. A sorozat marketingje sem olyan, mint a BL-é.”
Bartha szerint így is abszolút erő felett teljesített a Loki, mert a tavalyi BL-szereplés után még idén december közepén is nemzetközi meccsre készülnek. Nemcsak a legrangosabb sorozatban, az EL-ben is a Debrecené a legkisebb költségvetés.
„Persze, nem akarjuk magunkat becsapni, ha tíz pontot, vagy csak ötöt szereztünk volna, nyilván megint telt házzal számolhatnánk, de a szurkolók erő felett áldoztak így is.”
Coulibaly: Nem áll érdekemben maradni
A DVSC távozni készülő francia csatára, Adamo Coulibaly a francia So Foot futballmagazinnak adott interjújában nem kímélte a klubot, magát tökéletes játékosnak beállítva becsmérli csapattársait és a klubvezetőket. "A góljaim felkelthették az érdeklődést, úgy érzem, bizonyítottam, hogy az európai kupaporondon is hatékony tudok lenni. Egyedül azonban nem változtathatok a csapat játékán. A vezetőknek invesztálniuk kellett volna az együttesbe, de ezt nem tették meg. Azzal, hogy kiestünk az Európa Ligából, már nem áll érdekemben Debrecenben maradni."A francia ősszel 13 bajnokin öt, az Európa Ligában hét mérkőzés alatt egy gólt lőtt.
sportgeza.hu
2010-12-16
Mit jelent az FTC?
Nemzeti kincs. Mint ilyet, nem lehet és nem is érdemes semmi mással összehasonlítani. Nem érdemes a nyugat-európai futballnak nevezett showbiznisszel (ahol a közönség ugyanolyan fogyasztó, mint az élet bármely más területén, van rá pénzük meg igényük – véleményem szerint igénytelenségük – hogy lenyomjanak bármit a torkukon. Na ez az, amit Magyarországon nem lehet megvalósítani. Nem lehet, hiába lennének csillogó stadionjaink (a magyarországi mozik például nincsenek sokkal rosszabb állapotban, mint a német vagy angol, belga, holland stb filmszínházak, itt még sincsenek tele – szemben nyugattal. És ez nem elsősorban pénzkérdés, egyszerűen Magyarországon nem vevőek az emberek a hollywoodi agymosásra, a tvben megnézik, de mozdulni érte, pénzt adni érte semmiképp – a magyar ember az értéket mindig előbbre helyezi a shownál. ) Csak emlékezzünk vissza a 2004-es athéni olimpia vizilabda döntőjére.
A Ferencváros, talán a hőskort leszámítva, soha nem vette fel a versenyt gazdaságilag, infrastruktúrálisan a külföldi sztárklubokkal, sőt történelme során egy-két időszaktól eltekintve idehaza is mindig voltak tehetősebb, támogatottabb csapatok Ez hatványozottan igaz, mióta a mindenkori magyarországi (szándékosan nem írom, hogy magyar) politikai felső vezetés mindent elkövet, hogy megszűnjünk nemzet lenni. Az FTC mindezek ellenére itthon a legsikeresebb egyesületté tudott válni, és Európa, sőt világszerte sikereket ért el, elismerést vívott ki. Ez csak úgy tudott megvalósulni, hogy mindvégig kitartott saját értékei mellett. Nem alkudott és nem hódolt be. Sikereket ért el, mert mint sportegyesület győzni akart és sikeres lenni. De! A sikerek elérése érdekében soha nem áldozta fel saját magát. Ellenállt. És mint ilyen példát jelentett és mutatott nagyon sok embernek Magyarországon. Ezért lett a nemzet csapata, sőt tovább megyek a nemzeti tudat egyik fontos őrzője.
Ez természetesen sokaknak az érdekét sértette, sőt komoly veszélyforrást jelentett. Meg is próbálták eltüntetni (lásd Kinizsi korszak), de nem sikerült. 56 után a politikai elit, hogy bármit nem tudnak megtenni az emberekkel, erőszakkal nem tudják a nemzeti tudatot „kiverni” belőlük. Ekkortól az FTC-t hagyták viszonylag nyugodt körülmények között működni (azért persze nagyon féltek tőle, rajta tartották a szemüket, lásd ügynökök), de sikereket nem nagyon szántak az egyesületeknek, bízva, hogy a sikertelenebb időszak talán eltávolítja a klubot a szurkolóitól, ezáltal a nemzettől. Ekkor nem közvetlenül az FTC ellen, hanem más klubok támogatásával érték el. Az ötvenes évek a Honvéd, a hatvanas a Vasas, a hetvenes a Dózsa, míg a nyolcvanas ismét a Honvéd államilag támogatott fölényéről szólt. Az FTC ebben az időszakban sem alkudott, hanem felvette a kesztyűt. Nem akart ő is valamelyik „nagy minisztérium” kiemelt csapataként dőzsölni a kor kiválasztottainak jólétében. Ehelyett megmaradt, harcolt, nevelt és minden ellenszél ellenére amellett, hogy sikereket ért el (lásd az ötvenes éveket leszámítva minden évtizedben nyert legalább egy bajnoki címet, a hatvanas években négyet is, megfejelve a mindmáig egyetlen magyar nemzetközi kupasikerrel.)
Ezek a sikerek az FTC, mint család tartásának voltak köszönhetőek. Ez megmutatkozott egyrészt a pályán (hány és hány veszett helyzetből, mondhatni sírból visszahozott mérkőzés, vagy olyan meccs, amikor a jóval esélyesebb ellenfél ellen sikerült győzni)., de a tartás leginkább az egyesület és a szurkolók együttműködésében jelentkezett. Nem vezettek senkit pillanatnyi érdekek és irigység. Ha egyes időszakokban a csapat gyengébben teljesített (pl. 50-es évek vége, 70-es évek eleje, nyolcvanas évek) nem akart senki azonnali kánaánt, hanem elkezdett az FTC építkezni. Fiatalokkal, akik legendáktól szívták magukba a club szemléletét, a szurkolók pedig a csapat mellett álltak, mert a sikertelenséget el tudták fogadni, amikor látták, hogy a club nem tér le a kijelölt útról. Bármi történt is; siker, kudarc az FTC FTC maradt. Ennek köszönhető, hogy amikor Lakat Károly Albert-Varga-féle, vagy Dalnoki Jenő Nyilasi-Ebedli nevével fémjelzett, később Nyilasi Tibor Simon-Keller-Lipcsei vezette gárdája célba ért, mindenki a magáénak tudta érezni a sikert. Amikor az FTC FTC-ként ért el sikert, az országszerte (sőt a határokon túl is) örömet okozott a nemzetnek, azoknak a nénikéknek is, akik életükben nem láttak még labdát sem, sőt tovább megyek az FTC nemzetközi sikerei, szereplése (leszámítva más csapatok drukkereinek elenyésző részét) az egész országot egyfelé orientálta. A Bl-szereplés, sőt egy kicsit a 2004-es UEFA-kupa csoprt kör idején messze nem volt tapasztalható az a fajta „ellendrukkerkedés” mint mostanában a Debrecen vagy esetleg a Videoton (jövőbeli?) irányába megnyílvánul. Ennek oka, hogy bármennyire is lesüllyedt pillanatnyilag Magyarországon az emberek igény- és ingerszintje (tisztelet az azért nem is olyan elenyésző számú kivételnek), a nemzet továbbra sem vak és ostoba, és szíve mélyén (ha tenni nem is mer vagy tud egyelőre) őrzi értékeit.
Mikor egy kiscsapat kétséges forrásokból származó tulajdonosi pénzekből és nem titkolt politikai támogatással csúcsra tör, az sokak szemét (igazságérzetét?!) szúrja. A kiscsapatként elért Videoton sikerei (lásd 1985-ös UEFA-kupa döntő) a meccsek idejére a csapat mellé állították az embereket, a központilag előretolt Videoton nem fogja (és döntőt játszani sem fog…).
A politikai rendszerváltozás után az FTC csúszós útra lépett (vagy lökték). Mint láttuk, nyíltan nem merték megszüntetni, így ugyanazok a körök kitaláltak egy csapdát az egyesület számára: majd a piacgazdaság kiéhezeti a Clubot (azt az FTC-t, amelyik egyébiránt az egyetlen életképes egyesület lenne, pontosan a mögötte álló tömegbázis miatt – hangsúlyoznám, itt nem a meccsekre jelenleg kijáró ötezer emberről van szó, nem is az oly gyakran emlegetett 600 ezerről, hanem a „labdátéletébennemlátónénikéket” is beleszámolva több millióról – nemcsak Magyarországon, de Európa szerte). Életképes lenne, de ha az egyesület élére belső emberek kerülnek, ha kevés a rendszertől független médium (a bérsajtó országa) lettünk, folyamatos belső (pénzügyi anomáliák, hatalmi harcok) és külső (kereskedelmi jogok, MLSZ, kormány, lejárató kampányok) támadások is nehezítik a talpon maradást, az a lejtő bizony egyre csúszósabbá és meredekebbé válik.
Nehéz a helyze. Mit tehetünk?
A morál megromlott és az egység megbomlott. Bejöttek a külföldi bajnokságok a nappalinkba. Munkahelyen, iskolában, otthon a szomszéddal már nem társak, inkább riválisok (ellenségek?) vagyunk. A divat határoz meg, hagyjuk, hogy a divat határozzon meg. Azt nézzük, melyikünknek van nagyobb kapacitású memóriakártyája esetleg újabb felnije a kocsiján. Ha a szomszéd éppen a Chelsea-ért van oda, akkor valamit már az én „szeretett Fradikámnak” is villantani kéne, mert különben mindig szemlesütve kell járnom a szomszéd előtt, és ez agyon frusztrál, de annyira nem tudok kiállni magamért, hogy a gyerek sem azt várja már, hogy mikor viszem ki Fradi-meccsre, hanem hogy mikor veszem meg neki a Manchester-mezt, hogy feszíthessen a szomszéd gyerek előtt, mert Nani aztán mennyivel jobb mostanában, mint Malouda…
Hát jöjjön az új tulaj, hozzon milliárdokat. Bízzunk benne, hogy a színünk meg nevünk megmarad. Legyen új stadion, hiper-modern és csodacsapat (Nanival meg Maludával, vagy legalább Tiszával a Dózsából, meg Kantával az mtkból, edzőnek esetleg Szentes Lázár), ami még szerethetőbb lesz a mostaninál, mert lehet, hogy 2 döntetlennel többet ér el. A mostani csapat nagy részét el lehet küldeni, Pruki bát is (lehetőleg Szombathelyre vagy Győrbe, már úgyis hozzászokott a zöld-fehér sálhoz, na nem itt, még Kaposváron). Ha mondjuk a fél csapat elmegy, vele Pruki is és máshol ismét összeállnak, akkor már két szerethető csapat is lesz a bajnokságban, az egyik legalább biztos nem kap ki. Nem rossz ez a mostani csapat, Prukner is jó edző, meg szorgos ember. Csak mintha tükröt tartana a csapat az egyesület egésze elé; pont azok az erények hiányoznak belőle, amik a FTC-ből Fradit csináltak: hátrányból még véletlenül sem nyertünk (tudom, 1. forduló FTC-Paks), nem vertünk meg előttünk álló csapatot, a szurkolói szempontból legfontosabb meccseken (dózsa, honvéd) meg sikerült átéreznünk a tét nagyságát (tudom, szemét bírók). Ez zsákutca.
Az FTC egyetlen esélye hosszú távon, ha FTC marad. Ha FTC lesz ismét, akkor a nénike is boldog lesz, ha győzött a csapat. Ha FTC lesz ismét a gyerekek visszatalálnak majd, szurkolók, labdaszedők, játékosok akarnak majd lenni. Egy igazi FTC-ben szerepelni mindig népszerűséget jelentett és jelent, de ami több ennél: rangot. Egyelőre építkezni kell, és az értékeinkre kell építkezni. A szomszéd csak röhögjön, amikor a meleg szobában a tv előtt ülve nézi Anelka mekkora gólt rúg Van der Saarnak, miközben én egy esős, hideg februári napon épp indulok a stadionba megnézni, hogy Maróti le tudja egy szerelni Litsingit.
Ha megmaradunk annak, aki vagyunk és elindulunk végre a saját utunkon, akkor nem lesz újabb bajnoki címünk egy-két éven belül, nem lesznek irigyeink. De 6-8 év múlva, amikor a Chelsea 3-1-re nyer az Üllőin Bl-meccsen és én gratulálok a szomszédnak csapata újabb győzelméhez, én leszek a boldogabb.
Ezért nemzeti és ezért kincs
ETO FC: téli takarítás után jön az Audi
A győri szurkolókat ezekben a napokban leginkább az Audi-gyár esetleges ETO-beli szerepvállalása tartja lázban.
Szinte biztosra vehető, hogy a jövő évtől a német autógyár lesz a Győri ETO FC főszponzora és az is százszázalékos, hogy egyelőre az ETO lesz az egyetlen magyar futballklub, amelyet a cég pénzel.
Még tartanak ugyan a tárgyalások a két fél között, de információink szerint már csak finomítások vannak hátra és januárban aláírhatják a három évre szóló, évente több száz millió forintos szponzorációról szóló szerződést.
Az Audinak ez lehet az első valódi szerepvállalása a magyar labdarúgásban és a mamutcég nyilván különböző garanciákat kér cserébe az általa adott pénz felhasználását illetően. Az ETO ezzel a szerződéssel valószínű, az igazán tehetős hazai klubok közé emelkedik és ennek megfelelő lesz a csapattól várt teljesítmény is.
A héten egyébként összeül a klub menedzsmentje és a tagjai eldöntik, hogy a jelenlegi labdarúgók közül kikre nem számítanak a jövő évi folytatásban. Pintér Attila vezetőedző nyilatkozatából sejthető, hogy a nyáron vagy azóta igazoltak közül néhányan biztosan nem Győrött folytatják a pályafutásukat. Eltökélt szándék, hogy tavaszra átalakítják és a lehetőségek szerint meg is erősítik a játékoskeretet. Elsősorban a középpályára és a támadósorba keresnek kész futballistákat. Az is elképzelhető esetleg, hogy a korábbi győri támadó, Tarmo Kink kölcsönben visszatér az együtteshez.
kisalfold.hu
2010-12-15
McCabe túlköltötte magát és játékosokat adhat el - elemzés Angliából
Az egyik, a labdarúgás gazdasági oldalával foglalkozó brit portál cikke szerint elképzelhető, hogy Kevin McCabe amellett, hogy távozik a Sheffield United elnöki székéből, kisebb-nagyobb kiárusítást is tarthat angol klubjánál, amely jelentős adósságállománnyal küzd, és a cikk szerint elsősorban a jelentős bérkeret és be nem teljesült Premier League-álmok miatt került financiálisan bajba. A Football Economy szerzője kifejti: bár a Ferencvárostól is távozóban lévő McCabe ambíciói dicséretesek, a jelek arra utalnak, inkább a nemzetközi üzleteivel foglalkozna a skót pénzember, mint sem a labdarúgással és a csapataival.
- pepsifoci.hu - Mint ismeretes, Kevin McCabe három napja jelentette be, hogy lemond a Sheffield United elnöki tisztségéről, ugyanakkor leszögezte, részvényesként megmarad a Pengéknél. Mindenközben nyilvánosságra került, hogy az angol másodosztályban szereplő klub az előző gazdasági évben több mint 18 millió fontos veszteséget termelt.
A Ferencvárostól is távozóban lévő üzletember lelépéséről a Football Economy közölt rövidebb elemző cikket, amelyben Kevin McCabe távozásának feltehető indokait vesézi ki a szerző.
Ami természetesen a legfőbb indok lehet, az a jelentős adósságállomány, a veszteségek mellett a mintegy 60 milliós kölcsön és egyéb teher a klubkasszán, illetve az a 2-3 millió fontos keret, amelyet a klubvezetés a sheffieldi játékosok béreire költ. Ez utóbbi kiemelkedőnek mondható a Championship szintjén, és nem titkoltan azért emeltek a béreken, hogy minél ütősebb játékosokat csábítsanak a feljutásról álmodozó Pengéknél - írja a FE.
A cikk szerint épp a távolodóban lévő elitliga miatt sincs maradása McCabe-nek, aki mindenképpen szerette volna, ha csapata hosszú idő után ismét a Premier League-ben szerepelhet, ám erre, a jelenlegi 20. helyezés tükrében kevésnek tűnik az esély. Ugyancsak fontos tényező lehet - fogalmaz a szerző -, hogy McCabe ideje nagy részét Brüsszelben, globális vállalkozása irányításával tölti, ami ugyancsak annak a jele, hogy a skót pénzember egyre kevesebb jelentőséget tulajdonít futball-vállalkozásainak, melyeket mostantól inkább a háttébe szorítana.
Bár McCabe ambícióit dicséri a cikk írója - meglátása szerint a SU azon klubok közé tartozott az utóbbi években, melyek nem csak kényelmesen meg akartak ragadni a második vonalban, de egyértelműen komolyabb céljai voltak - szerinte könnyen elképzelhető, hogy mivel idén sem sok esély mutatkozik a feljutásra, nem csak a béreket csökkentik a klubnál, de komolyabb távozók is lehetnek, azaz egyfajta kiárusítást rendezhet az elnöki posztról távozó McCabe.
pepsifoci.hu
11,2 milliárd az adófizetők pénzéből
A narancs birodalom visszavág
Kósa Lajos sikeresen lobbizott,így az eddig megigért 10 milliárd forint mellé még 1,2 milliárdot kap a DVSC stadionépítésre az államtól.Gondoltad volna,hogy majd az adódból épül a parasztok új stadionja?
Franzstadt.hu
Öt jel, hogy miért szar a magyar foci
Egyre aggasztóbb a magyar labdarúgás helyzete. Összegyűjtöttünk öt jelet, amiért szerintünk elképesztően gyenge a Monicomp Liga!
1. jel: Ha tabellára pillantunk, akkor ezt látjuk:
5. helyezett: Kaposvári Rákóczi FC
6. helyezett: Paksi FC
7. helyezett: Lombard Pápa Termál FC
Cseppet sem lebecsülve Sisa Tibor, Kis Károly és Véber György munkáját, de ezeknek a csapatoknak egy-két évvel ezelőtt a kiesés elől kellett volna menekülniük. Mindezek mellett le kalappal a három mester előtt, csodát tettek Kaposváron, Pakson és Pápán.
2. jel: A legjobb budapesti csapat a Ferencváros!
Évek óta egyre jobban gyengül a főváros futballja. Jelen pillanatban a Ferencváros kapaszkodik a harmadik helyen, de fasorban sincs a Honvéd, az Újpest, az MTK és a Vasasról pedig kár is már beszélni.
3. jel: A két éve Európában pofozógép szerepet betöltő Debrecen rendre gyengén kezd, mégis odaér a végelszámolásnál!
A Debrecen már tavaly is és idén is panaszkodott a sorozatterhelésre. Szezon elején pont ezért nem jönnek az eredmények, de amint kiesik a Loki Európában, itthon beindul a gépezet.
4. jel: A legjobb magyar csapat focija nézhetetlen!
Ebben a témában már dr. Mezey György is megmondta a magáét. Nem érti, hogy miért nincs néző Fehérváron, ha megy a csapatnak. A Videoton 31 rúgott góllal a legeredményesebb csapata a Monicomp Ligának, néző ellenben így sincs.
5. jel: A bajnokság jelenlegi legfelkapottabb légiósa André Schembri!
Vicc, néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, hogy egy máltai légiós lassan a Ferencváros aduásza legyen. Nos, megtörtént. André Schembri a Fradi Messije lett. De azonnal tegyük hozzá, ez a Monicomp Liga szégyene. Már Málta is megtanult focizni!
P.B .elsoosztaly.hu
Kriminálexpo: Csányi Sándor keményen akar fellépni a huligánok ellen
2010. 11. 25. 14.01
A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) eltökélt abban, hogy keményen fellép a futballhuligánok ellen - mondta Csányi Sándor, az MLSZ elnöke a futballhuliganizmus elleni küzdelemről rendezett nemzetközi tanácskozáson, csütörtökön Budapesten.
A konferenciát a Kriminálexpo 2010. keretében, a Magyar Labdarúgás Napja alkalmából rendezte az Országos Rendőr-főkapitányság és a Magyar Labdarúgó Szövetség.
Csányi Sándor megnyitójában arra hívta fel a figyelmet, hogy Anglia és Németország példája azt mutatja, kellő eltökéltséggel és tisztánlátással kezelhető a futballhuliganizmus problémája.
Emlékeztetett rá: az MLSZ eltökélt abban, hogy keményen fellép a huligánok ellen, véget vet a szurkolói anonimitásnak, bevezeti a szurkolói kártyát és kamerarendszert, ami lehetővé teszi, hogy a nemkívánatos személyek ne juthassanak be a stadionokba.
Hozzátette: az ultrákra szükség van, de nem olyanokra, akik tüzet gyújtanak, hanem olyanokra, akik akkor is elkísérik és buzdítják a csapatukat, amikor az átlagszurkoló már feladta. Bízom benne, hogy a mai ultrák jó részét meg tudjuk tartani a futball berkein belül, mert ők gondoskodnak a stadionokban a jó hangulatról - jegyezte meg.
Azokat viszont, akik - mint fogalmazott - "kezelhetetlenek", el kell távolítani a stadionokból és azok környékéről, mert nemcsak maguk és társaik életét veszélyeztetik magatartásukkal, de távol tartják azokat is a sporttól, akik a futballt választanák.
Az MLSZ elnöke arról is beszélt, hogy az elmúlt négy hónapban a Belügyminisztérium, a rendőrség és az MLSZ szorosan együttműködött a kérdésben, összehangolt munka folyik, amelynek - mint mondta - nem a végén, hanem a közepén vagyunk. Megjegyezte: tárgyalni fognak az ügyről a nemrég létrehozott szurkolói bizottsággal is.
Kitért arra is, hogy a futballhuliganizmusnak gazdasági vonatkozása is van, mert akik kárt okoznak, azok "meglopják a fociba befektetőket".
XLsport - Mti
Kriminalexpo: nem elsősorban fizikai korlátokra kell összpontosítani
2010. 11. 25. 14.18
Minél inkább a fizikai megoldásra koncentrálunk, annál több szurkolót riasztunk el a mérkőzésektől és megjelennek biztonsági kockázatok is - mondta David Bohannan, az Egyesült Királyság Belügyminisztériumának képviselője a futballhuliganizmusról szóló nemzetközi konferencián, csütörtökön Budapesten.
David Bohannan - a Kriminálexpo 2010. keretében tartott - előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a futballhuliganizmus globális jelenség, ám eltérő az egyes országok jogi, kulturális környezete, ez pedig hatással van arra, hogy melyik országban hogyan lehet fellépni ellene.
Kitért arra: Magyarországon az 1990-es években jelent meg a probléma, az Egyesült Királyság azonban 1895 óta küzd vele, és a huliganizmus az 1970-es években érte el csúcsát a szigetországban. Amikor pedig eldöntötték, hogy fellépnek ellene, nem keresték az okokat, csak a jelenség elnyomására koncentráltak, ami utólag hibás módszernek bizonyult.
Minél erősebben a fizikai megoldásra koncentrálunk, annál több lesz a kerítés és így a szurkolók széles rétegeit ijesztjük el a meccsektől és megjelennek bizonyos biztonsági kockázatok is - jegyezte meg. Emlékeztetett rá: 1985-ben például tűz ütött ki a Bradford City lelátóin és 56 ember halt meg, mert a biztonsági kapuk zárva voltak. Hillsborough-ban pedig 96 ember halt meg egy nézőtéri tolongásban, mert kerítéseket helyeztek ki mindenhová. Ez megváltoztatta a szakemberek hozzáállását a kérdéshez.
A szakember szerint meg kell találni az egyensúlyt az általános értelemben vett biztonság és a szurkolók biztonsága között. Például együtt kell dolgozni a "jó szurkolókkal" és marginalizálni kell azokat, akik nem a foci miatt mennek ki a meccsre, hanem a balhéért. Ezeket a kockázatos személyeket ki kell zárni, el kell tüntetni a stadionokból, ha ugyanis őket kizárják, mások sem lesznek erőszakosak - mondta.
Kitért arra: az Egyesült Királyságban nagyon jól működik az a rendszer, hogy a bíróság kizárja - akár 3-10 évre is - a stadionokból a rendbontókat. A tapasztalatok szerint ezeknek az embereknek a 96 százaléka a büntetés letelte után már nem veszélyes a többiekre. A tapasztalatok szerint hatékony, hogy a médiát is felhasználják a legveszélyesebb szurkolók megszégyenítésére, például azzal, hogy a helyi újságban megjelentetik a fotójukat.
A kluboknak véleménye szerint a stadionok infrastruktúrájának fejlesztésében van szerepe, és hatékony az a rendszer is, hogy a stadionnak külön biztonsági felelőse van, és mindenki - a klub, a rendőrség, a helyi segítők - szerepet vállal a meccs lebonyolításában. Bár - jegyezte meg - az esetek 45 százalékában nincs rendőr a mérkőzéseken.
A konferenciát a Kriminálexpo 2010. keretében, a Magyar Labdarúgás Napja alkalmából rendezte az Országos Rendőr-főkapitányság és a Magyar Labdarúgó Szövetség.
XLsport - Mti
Kriminalexpo: hangsúlyos a meccsek előkészítése
2010. 11. 25. 17.28
A futballhuliganizmus megelőzésében kiemelt szerepe van a mérkőzések előkészítésének, a rendőrség, a klub, és a szurkolói szervezetek együttműködésének - mondta Hendrik Grosse Lefert, a németországi Nemzeti Futball Információs Pont helyettes vezetője a futballhuliganizmusról rendezett nemzetközi konferencián, csütörtökön Budapesten.
Hendrik Grosse Lefert arról beszélt, a 82 millió lakosú Németországban 6,5 millió tagja van a német futballszövetségnek, hetente 60-80 ezer meccset rendeznek. 17,5 millió néző van az első- és másodosztály meccsein évente, ezeken évente 9 ezer megelőző intézkedést, letartóztatást foganatosítanak és 6 ezer bűnügyi jelentés születik ezeken a meccseken.
Kiemelte: Németországban a futballrendészet egyik legfontosabb része az információgyűjtés, kockázatelemzés, hogy hány rendőrt kell bevetni egy-egy meccsre, úgy, hogy kerítések és lezárások nélkül biztosítani lehessen a barátságos atmoszférát.
A rendőrségen ezért egy úgynevezett "klublátogató" osztály létezik, amely ezt a felderítést végzi: összeállítják a klubokról az információs csomagot a meccs előtt, elemzik a szurkolók viselkedését, meghatározzák, hány "bajkeverő" van a szurkolók között. A meccs után pedig meccsértékelő jelentésben értékelik az előzetesen beszerzett információk mennyiségét és minőségét, és feltárják a meccs lebonyolításának esetleges problémáit és azok okait.
Mint mondta, igazságosan, de határozottan kell fellépni azok ellen, akik kockázatot jelentenek a többi szurkolóra és el kell választani őket azoktól, akik nem jelentenek kockázatot. Ebben fontos szerepe van annak, hogy a bajkeverők azonosíthatóak legyenek.
Németországban ezért létrehoztak egy adatbázist, amelyben nyilvántartják az erőszakos szurkolókat. Nemcsak a már bűntettet elkövetők szerepelnek az adatbázisban, hanem olyanok is, akik nem követtek el bűncselekményt, de ott vannak az elkövetői csoportok körül és figyelemmel tudják követni, hogy nem válik-e maga is elkövetővé - mondta.
Hozzátette: jelenleg 15.500 akta van az adatbázisban 12 ezer személyről, sőt 2005 óta a stadionokból kitiltások is szerepelnek az adatbázisban, ebből jelenleg 2.500 van érvényben.
A szakértő jó megoldásnak nevezte a figyelmeztetés rendszerét, azaz, hogy a bajkeverőket figyelmeztetésben részesíthetik, és hogy városokból, városrészekből tilthatják ki, de jól működik a "megelőző őrizet" rendszere is.
Hangsúlyozta: nagyon fontos a mérkőzések előkészítése, a rendőrség, a klub, a szurkolói szervezetek együttműködése. A szervezők felelősségét firtatva kiemelte a stadionbeléptető rendszerek fontosságát, azt, hogy a szervezők gondoskodjanak arról, a stadionok ne legyenek túlzsúfoltak.
Németországban a biztonsági szolgálat kíséri a kockázatot jelentő szurkolókat, sőt az is előfordul, hogy a vendégklub elhozza a saját felügyelőit is a meccsre.
Kenny Scott, az európai szövetség (UEFA) biztonsági szakértője arról beszélt, az UEFA célja, hogy biztonságos, kellemes környezetben szurkolhassanak az érdeklődők, a garázdákkal szemben pedig arányosan lépjenek fel. Úgy fogalmazott: integrált irányítást szeretnének látni, amelyben a rendőrök, segítők, stadionmenedzserek, klubok vesznek részt.
Kiemelte: az UEFA a szurkolók biztonságát előbbre valónak tartja az általános biztonságnál, a nézők biztonságának és jólétének kell az alapnak lennie, és ennek része az általános biztonság. Az UEFA ezért támogatja, hogy mindig legyenek rendőrök a stadionokban.
Az UEFA kiemeltnek tartja a stadionokban nyújtott szolgáltatások minőségét, illetve ezek javítását, ugyanakkor meg kell találni az egyensúlyt a biztonság és a szolgáltatás között - tette hozzá. Kifejtette: ha egy stadionban "magánhadsereg" fogadja a szurkolókat, az inkább riasztó, mint megnyugtató.
A konferenciát a Kriminálexpo 2010. keretében, a Magyar Labdarúgás Napja alkalmából rendezte az Országos Rendőr-főkapitányság és a Magyar Labdarúgó Szövetség.
XLsport - Mti
Kirminálexpo: nem szerencsés a büntetőjogi felelősségre vonás a stadionokban
2010. 11. 25. 17.43
Nem szerencsés, ha a büntetőjogi felelősségre vonás a stadionban történik, és nehéz helyzetben vannak, akik a mostani magyar jogrendszerbe próbálják ezt a speciális bíróság elé állítást bevezetni - mondta Falvay Zsolt, a Budapesti Nyomozó Ügyészség vezetője a futballhuliganizmusról rendezett nemzetközi konferencián, csütörtökön Budapesten.
A konferenciát a Kriminálexpo 2010. keretében, a Magyar Labdarúgás Napja alkalmából rendezte az Országos Rendőr-főkapitányság és a Magyar Labdarúgó Szövetség.
Falvay Zsolt előadása bevezetőjében kitért arra: tudomása szerint a klubok nem vezethetnek nyilvántartást a kitiltottakról, akik így bármikor jegyet vásárolhatnak, és csak akkor derül ki, hogy el vannak tiltva, ha újabb rendbontás miatt rendőri intézkedésre kerül sor velük szemben.
Az ügyészség képviselője problémának nevezte, hogy a rendőri fellépés tűrésküszöbe mérkőzésenként és településenként eltérő, úgy fogalmazott, nem megengedhető, hogy egyes meccseken nem intézkednek a garázdákkal szemben, míg egy másik meccsen alap nélkül, a kollektív felelősségre hivatkozva az összes vendégszurkolót kivezetik.
A jogszabályi héttér kisebb-nagyobb korrekciók mellett alkalmas a futballhuliganizmus visszaszorítására - jelentette ki. Mint mondta, a büntető törvénykönyvben létezik a rendbontás vétsége, amelyet a kommentár szerint kifejezetten a futballhuliganizmus elleni fellépés igénye hívott életre.
A jogszabály 2001. januárjában lépett hatályba, azóta évenként változó számú, 9-18 ügyben jártak el ilyen bűncselekmény miatt a rendbontókkal szemben, vagyis elenyészően kevés volt az ilyen ügyek száma - mondta.
A felmerült elképzelésekkel kapcsolatban azt mondta, az arcfelismerő kamerarendszer kiépítésére a kluboknak nincs forrásuk, ráadásul 2006 őszén a Budapesti Rendőr-főkapitányság sokszor próbálta úgy beazonosítani az elkövetőket, hogy a helyszínen rögzített felvételeket összevetették a nyilvántartásokban lévő fényképekkel, és egyezőség esetén feljelentést tettek, azonban több esetben tévedtek.
Azzal a megoldási javaslattal kapcsolatban, hogy a stadionokba "települt" ügyészek, bírók "azon melegében" hozhassák meg döntésüket - ez a bíróság elé állítás egyik speciális módja lenne - kifejtette: a hatályos jogszabályok alapján nemcsak ügyésznek és bírónak, hanem védőnek is részt kell vennie a tárgyaláson, kérdés, hogy ez hogyan biztosítható ezekben az esetekben.
A terheltnek joga van megismerni a bizonyítékokat, de ha nincs iratismertetés, akkor hol szembesülhetne ezekkel? Sérülne az a terhelti alapjog is, amely szerint megfelelő időt kell biztosítani a védekezésre felkészülésre - jegyezte meg.
Mint mondta, a stadionokban történő speciális bíróság elé állítási eljárásban nem jöhet szóba sem a beismerő vallomás, sem a tanúvallomás, a videófelvétel pedig csak akkor lehet perdöntő, ha az elkövető egyértelműen beazonosítható.
Emellett - mondta - a felvétel kizárólag a garázdaság bizonyítására alkalmas, de nem alkalmas a hivatalos személy elleni erőszak bizonyítására, hiszen nem minden esetben látszik, hogy valóban rendőr ellen irányult-e a támadás. Ráadásul nem alkalmas arra sem, hogy helyben döntsenek arról, a terhelt elkövette-e a rongálást is, ugyanis ennek megállapításának feltétele a kárösszeg ismerete.
Mint mondta, meglátása szerint a hivatalos személy elleni erőszakhoz hasonlóan a garázdaság előkészületét is büntetni kellene, ehhez azonban jogszabályt kellene módosítani. Így akár titkosszolgálati eszközökkel is, de már az előkészületi szakaszban meg lehetne akadályozni azokat, akik rendbontásban állapodtak meg társaikkal - mondta.
Az ügyész felvetette: ha kitiltást lehet alkalmazni azokkal szemben, akik a stadionokban garázdálkodtak, akkor ki kellene tiltani azokat is, akik a stadionokban rendőrt vernek.
A kitiltás lehetne az a fontos eszköz, amely talán megfelelő visszatartó erőt jelentene ezeknek az embereknek: a néhány hónapos szabadságvesztést könnyebben leülik, de ha három évre eltiltják a mérkőzések látogatásáról, az visszatartja őket.
Sőt - mint mondta - azt is be lehetne vezetni, hogy a kitiltott személyek a mérkőzések kezdetének időpontjában kötelesek jelentkezni a rendőrségen, ezzel megakadályozható lenne az, hogy "belógjanak".
XLsport - Mti
2010.11.25.
A Paks 3-2-re nyert Újpesten az NB I 12. fordulójában. A hazaiak 0-2-ről még fel tudtak állni, ám a paksiak harmadik fejesgóljára már nem volt válaszuk. A lilák először kaptak ki hazai pályán a bajnokságban.
Samsungsport.hu
2010.11.01.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Megtiltották a Dávid-csillagos zászlók bevitelét a BL-mérkőzésre
Az angliai zsidók egy kis ízelítőt kaptak abból, amit a magyarországi fajtársaik műveltek a magyarsággal, amiért elsősorban az ő közbejárásukra kitiltották az Árpád-sávos zászlókat a hazai sportpályákról. Most ők sem vihetik be a Dávid-csillagos zászlóikat a milánói stadionba.
Az F.C. Internazionale vezetősége ugyanis nem engedi meg az angol Tottenham zsidó szurkolóinak, hogy a szerdai BL-mérkőzésre Dávid-csillagos zászlókat vigyenek be a San Siro Stadionba.
Ebből még botrány lesz, mégpedig világraszóló. Az F.C. Internazionale labdarúgócsapatának vezetősége az olasz rendőrséggel konzultálva úgy döntött, hogy megtiltja az angol Tottenham Hotspur FC szurkolóinak az izraeli zászlók bevitelét a Bajnokok Ligája selejtezőinek A. csoportjában szerdán lejátszandó Internazionale-Tottemham mérkőzésnek otthont adó milánói Giuseppe Meazza Stadionba. A stadion ismertebb neve San Siro, mert Milánó ilyen nevű városrészében áll.
A világhírű olasz klub igazgatósága hangsúlyozta, hogy a tilalmat nem csak az izraeli zászlók, hanem minden olyan lobogóra és transzparensre vonatkoztatják, amelyen az Izrael Államot és a zsidó vallást jelképező Dávid-csillag valamilyen formában meg van jelenítve. Az F.C. Internazionale vezetősége által kiadott közleményben az is áll, hogy amennyiben az angliai vendégcsapat szurkolói mégis vinnének magukkal Dávid-csillagos lobogókat vagy transzparenseket, azokat az olasz rendőrség a stadion bejáratánál könyörtelenül elkobozza.
S hogy miért lobogtatnak a londoni Tottenham Hotspur FC szurkolói izraeli zászlókat kedvenc csapatuk mérkőzésein, a válasz erre nagyon egyszerű. A csapat támogatónak tekintélyes része cionista zsidó, s a szurkolói kemény mag magát nemes egyszerűséggel csak The Yid Army-nak, azaz Zsidó Hadseregnek nevezi. A Tottenham Hotspur FC vezetősége egyébként tudomásul vette az Internazionale igazgatóságának a Dávid-csillagos jelképek használatára vonatkozó tilalmát, ám nem így tett Vittorio Pavonalo, a Maccabbi Italia nevű olaszországi zsidó sportklub elnöke, aki abszurdnak nevezte a dávidos zászlók és feliratok kitiltását a San Siro Stadionból.
A milánói csapat döntése a Tottenham Hotspur honlapján felhívásban is olvasható.
(Kuruc.info)